Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki

W dniach 27 października – 24 listopada odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki. Jest to pierwsze na taką skalę przedsięwzięcie, prezentujące tę niezwykle ważną, a niemal zapomnianą część jego dorobku – bez jej znajomości nasze wyobrażenie o kompozytorze wciąż pozostaje niepełne.

Spuścizna Moniuszki w dziedzinie muzyki religijnej obejmuje ponad sto utworów, poczynając od pieśni na głos z organami, poprzez utwory chóralne do szeroko zakrojonych dzieł, jak msze, kantaty i Litanie Ostrobramskie.

Festiwal rozpocznie uroczysta Msza św., celebrowana przez ks. biskupa Romualda Kamińskiego, który objął Festiwal patronatem honorowym. Koncerty będą się odbywać od 27 października do 24 listopada, w soboty i niedziele, w kościołach praskiej strony Warszawy. Na 6 koncertach zabrzmi ponad 30 utworów religijnych Stanisława Moniuszki, w tym wszystkie najważniejsze – msze, litanie, kantaty i znaczące utwory chóralne. Niektóre pojawią się w postaci dotychczas nieznanej, np. w rekonstrukcjach lub w wersjach z orkiestrą; inne, dotąd niewydane, zostaną wykonane po raz pierwszy od czasów kompozytora, dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Wśród wykonawców znajdują się czołowi polscy śpiewacy, chóry, orkiestry i dyrygenci, m.in. Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Polska Opera Królewska. Festiwal został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki w ramach obchodów 200-lecia urodzin wielkiego kompozytora. Obok inicjatywy nadania Dworcowi Centralnemu PKP imienia Stanisława Moniuszki jest to drugie ważne wydarzenie przygotowane przez Towarzystwo. Wsparcia finansowego udzieliło festiwalowi przede wwszystkim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca, zaś partnerem przedsięwzięcia jest również Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, czy STOART. Współorganizatorem koncertów w poszczególnych kościołach jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, który tę inicjatywę obdarzył ogromną pomocą i wsparciem.

Patronat medialny sprawuje Polskie Radio – program 2, zaś nadawca ten rejestruje koncert inauguracyjny i finałowy, który następnie odtworzony zostanie w późniejszym terminie dla słuchaczy „Dwójki”.

Na naszej stronie prezentować będziemy relacje z koncertów, a także zamieścimy fotografie.


 

Zaproszenie oraz program festiwalu mogą Państwo pobrać niżej:

Zaproszenie na Festiwal

ZAPROSZENIE – POBIERZ

Program Festiwalu

PROGRAM FESTIWALU – POBIERZ